Ile kosztuje udział w targach?

Dla wielu właścicieli firm czy managerów pierwszy raz mających styczność z wystawianiem się firmy na targach, pewne problemy może sprawić próba oszacowania kosztów tego przedsięwzięcia. W końcu nie mając doświadczenia, można popełnić wiele błędów i sporo przepłacić, dlatego w tym artykule postanowiliśmy przedstawić Wam jak wyglądają główne koszty związane z wzięciem udziału w imprezie targowej swojej branży.

Ile kosztuje wystawienie się na targach?

Udział w targach jaki to koszt ?

blankOd czego zależy? Od wszystkiego. Pierwszym i kluczowym elementem, który będzie miał wpływ na całą resztę jest powierzchnia targowa na której planujecie się wystawić. To właśnie wielkość placu, który wynajmiecie od organizatora targów, będzie miała wpływ na koszty które później poniesiecie. Nadmienić tutaj należy, iż na niektórych halach targowych również miejsce Waszego placu na planie hali będzie miało wpływ na to ile organizator policzy sobie za m2 powierzchni przeznaczonej na Wasze stoisko. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, które miejsce rezerwujecie. Miejsca przy głównych wejściach czy głównej scenie, ze względu na to że odwiedzane są przez największą ilość ludzi mogą być droższe. Natomiast im większe stoisko wynajmiecie, tym cena za m2 może być niższa, wiadomo w hurcie taniej. Przeważnie ceny powierzchni kształtują się następując:

  • do 50m2 – ok 200zł za m2
  • od 50m2 do 150m2 – ok 150zł za m2
  • pow. 150m2 – ok 120zł za m2

Często bywa tak, iż w różnych okresach przed targami ceny za powierzchnię są różne. Zazwyczaj im szybciej tym cena jest niższa, wiadomo organizator chce jak najszybciej sprzedać powierzchnię i mieć zapełnioną halę. W niektórych przypadkach, może okazać się że nie wszystkie powierzchnie zostały wyprzedane i przed targami można jeszcze coś wynająć w dobrej cenie. Nie liczyłbym jednak na to, a już na pewno nie na najważniejszych imprezach targowych w Waszej branży w danym roku.

Skoro już mamy powierzchnię targową, następną rzeczą jaka będzie Wam potrzebna to stoisko targowe.

Ile kosztuje stoisko na targach?

I tutaj zaczyna się już wolna amerykanka. Stoisko targowe, podobnie jak samochód czy dom może kosztować rozsądne pieniądze a może kosztować również kosmiczne pieniądze, wszystko zależy od zamożności firmy i budżetu, którym dysponuje na daną imprezę targową.

blankPierwszą rzeczą, z której możecie skorzystać to stoisko targowe od organizatora. Zazwyczaj będzie to najprostsza zabudowa targowa, zupełnie nie wyróżniająca się pośród dziesiątek stoisk na hali. Jest to biały boks, na konstrukcji aluminiowej, z fryzem czyli nazwą Waszej firmy na górnej belce stoiska. Do tego najprostsze wyposażenie w postaci stolika, lady, krzesełek i 2-3 lamp. Od organizatora dostaniecie formularz z cennikiem, na którym będziecie mogli te wszystkie elementy zaznaczyć, podliczyć, zapłacić i przyjechać już na gotowe stoisko.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest zamówienie stoiska u firmy zajmującej się projektowanie i budową stoisk na targi. Taka firma może dla Was zaprojektować i wybudować stoisko zgodnie z Waszymi oczekiwaniami i budżetem na który Was w danej chwili stać. Macie wpływ na to jak będzie wyglądać Wasze stoisko, jakie meble będą użyte, jaka kolorystyka i grafika znajdzie się na ścianach.

Zapytacie ile kosztuje takie stoisko na targach ? Małe i średnie stoiska mogą kształtować się w cenach od 5000zł do 20000zł. Te największe, piętrowe po kilkaset metrów to koszty nawet powyżej 100 000 zł. Także jak widać rozrzut cenowy jest duży i tutaj tylko rozmowy indywidualne dadzą Wam odpowiedź jaka będzie cena Waszego wystawienia się na targach. Tutaj znajdziecie bardziej rozbudowany cennik stoisk targowych.

Co jeszcze rodzi koszta?

Kolejnym kosztem jest oprawa stoiska i ogólnie pojęta logistyka całej imprezy targowej. Pisząc o oprawie mam na myśli różnego rodzaju multimedia, nie wchodzące stricte w projekt stoiska, czyli np.:
blank

  • bary kawowe i drink bary
  • udział gwiazdy reprezentującej Waszą markę
  • cały asortyment przeznaczony na poczęstunek gości
  • udział hostess na Waszym stoisku
  • materiały i gadżety reklamowe dla gości
  • elementy 3d czy litery ze styroduru

Jeżeli Wasza firma zajmuje się np. produkcją maszyn, które chciała by pokazać na targach to oczywiście koszty związane z logistyką maszyny na targi a także jej logistyką już na ternie targów, ściągnięcie wózkiem widłowym z tira będzie dodatkowym kosztem, który trzeba wziąć pod uwagę.

Na koniec zostaje transport i zakwaterowanie osób obsługujących stoisko podczas targów.

Tak właśnie przekrojowo wyglądają najważniejsze czynniki, które wpływają na to ile kosztuje udział w targach. Oczywiście każdy z tych czynników można dostosować pod swoje możliwości, warto jednak wiedzieć od czego zacząć i w jakiej przestrzeni się poruszać. Ze swojej strony zawsze pomagamy naszym Klientom w udziale w targach i osiągnięciu proporcjonalnych kosztów do możliwości i potrzeb ich firm. Jeżeli chcielibyście o coś zapytać lub zastanawiacie się nad udziałem w targach, serdecznie zapraszamy do kontaktu +48 731-360-922. Na pewno pomoc doświadczonych osób, pozwoli Wam zaoszczędzić dużo czasu i nerwów, który możecie spożytkować na najbardziej produktywne rzeczy w Waszym biznesie.