Stoisko targowe cena i koszty

Wybierasz się na targi, by wypromować swoją firmę? W takim razie z pewnością rozglądasz się za stoiskiem wystawienniczym, na którym najlepiej zaprezentujesz swoje produkty? Przy okazji przygotowań z pewnością zadajesz sobie pytanie: ile kosztuje stoisko targowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Na cenę zabudowy targowej składa się wiele czynników, między innymi:

  • wielkość stoiska
  • skomplikowanie
  • wyposażenie dodatkowe
  • wykończenie materiałami
  • multimedia
  • ilość i różnorodność oświetlenia
  • elementy 3d i litery przestrzenne
  • a także system, w jakim zostało wykonane.

Poniżej przedstawiamy nasz orientacyjny cennik budowy stoisk targowych:

CENNIK STOISK TARGOWYCH i WYSTAWIENNICZYCH
ZABUDOWA MODUŁOWA ZABUDOWA INDYWIDUALNA
Projekt Wynajem (transport, montaż, demontaż, projekt) Projekt Budowa (transport, montaż, demontaż)
darmowy od 5000 zł netto od 1500 zł netto od 15000 zł netto
Zakup stoiska modułowego – cena ustalana indywidualnie

Budowa stoisk targowych

Obecnie w branży wystawienniczej stosuje się kilka rozwiązań w zakresie produkcji stoisk wystawienniczych. Oto najpopularniejsze z nich:
Stoiska konferencyjne — jest to najmniejszy z dostępnych rodzajów zabudowy targowej. Zazwyczaj składa się z lady, na której można ustawić stojaki na materiały promocyjne i ze ścianki, która zadrukowana jest zgodnie z życzeniem Klienta. Taki rodzaj zabudowy bardzo dobrze sprawdzi się podczas konferencji w hotelach, czy innych obiektach, które nie są do końca przystosowane do stoisk i mają ograniczoną powierzchnię oraz wysokość zabudowy. Koszt budowy stoiska targowego w takiej formie waha się zwykle w przedziale od 7 000 do 20 000 zł. Natomiast koszt wynajmu takiego stoiska to kwota od 5 000 do 10 000 zł.

ile kosztuje stoisko targowe?Zabudowa modułowa — taki rodzaj stoisk znany jest również jako zabudowa systemową. Stoisko targowe budowane jest z gotowych elementów. Konstrukcja wykonana jest z lekkiego aluminium i uzupełniana jest materiałami, na których wydrukowane są grafiki. Stoisko systemowe ma tę zaletę, że jest niezwykle mobilne — jego montaż i demontaż jest bardzo prosty, a konstrukcja po złożeniu nie zajmuje wiele przestrzeni. Do tego zabudowa modułowa jest stosunkowo niedroga biorąc pod uwagę iż posłuży przez wiele targów. Cena wynajmu takiego stoiska targowego waha się zazwyczaj w przedziale miedzy 5000 a 20 000 zł, w zależności od wielkości stoiska i rodzaju wykończenia. Warto wiedzieć, iż koszty wynajmu za pierwszym razem mogą być nieco wyższe ze względy na konieczność produkcji niektórych elementów i wydruku grafik. Natomiast cena wynajmu zabudowy na kolejne targi, powinna być niższa o jakieś 10%-20% w zależności od stoiska. Dzięki temu nie płacimy dwukrotnie za wydruki i obłożenia, jak to często bywa w przypadku stoisk indywidualnych.

Stoisko na indywidualne zamówienie — istnieją także stoiska na targi, które wykonywane są na zlecenie Klienta. Tego rodzaju zabudowa powstaje w pracowniach stolarskich. Wymagają one niezwykle dużo pracy, skomplikowanych maszyn i wielu specjalistów, a co za tym idzie, koszty stoisk indywidualnych są bardzo wysokie. Jednak mogą one mieć najróżniejsze kształty i wielkość.

Ile kosztuje stoisko targowe?

Czynnikiem, który również wpływa na cenę zabudowy targowej, jest wyposażenie. Każde stoisko powinno być wyposażone w meble — stoliki, fotele, krzesła barowe, kanapę, telewizor, oświetlenie, sprzęt agd itp. Dzięki nim stworzycie przestrzeń, w której goście zatrzymają się i będą mogli bliżej poznać ofertę. Nowoczesne stoiska są także wyposażone w urządzenia multimedialne — monitory, tablety, które przyciągną odwiedzających i urozmaicą sposób prezentacji oferty. To wszystko w ostatecznym rachunku wpływa na całościową cenę stoiska. Firmy wystawiennicze muszą opłacać magazyny do przechowywania różnego rodzaju sprzętu a jego amortyzacja wlicza się w koszty wynajmu zabudowy targowej.

Projekt stoiska targowego – cena!

Cena projektu stoiska targowego to bardzo delikatny a czasem kontrowersyjny temat między firmami wystawienniczymi a Klientami. Często Klienci firm budujących stoiska targowe stoją po stronie, iż projekt stoiska targowego powinien być bezpłatny. Jako argumenty wysuwają opinię, iż nie są pewne czy dany projekt im się spodoba a będą musiały za niego zapłacić. Firmy targowe jednak, aby wykonać taki projekt muszą zatrudniać na etacie grafików lub zlecać projektowanie na zewnątrz, jeżeli w swojej firmie nie mają działu projektowego. Przez to ponoszą koszty projektu stoisk wystawienniczych. Ostatecznie nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, niektóre firmy wykonują proste darmowe projekty, inne nawet nie siadają do rozmów bez projektu. Tak na prawdę, wszystko zależy od tego jakie stosunki zostały wypracowane między Klientem a firmą targową, jeżeli współpraca jest już długa można liczyć na darmowe koncepcje i projekty, jeżeli dopiero zaczynamy wystawiać się na targach powinniśmy brać pod uwagę, że trzeba będzie ponieść koszty projektu stoiska targowego.

Wynajem stoisk targowych – cennik

cennik wynajmu zabudowy targowejNie ma jednego cennika wynajmu stoisk targowych. Każde takie stoisko jest wyliczane pod konkretne zapytanie ofertowe. Dlatego ceny wynajmu mogą być bardzo bardzo różne i uzależnione od czynników podanych na początku tego tekstu. Pewnym jest że koszty wynajmu stoisk wystawienniczych będą niższe niż ich budowa. Do tego dochodzi fakt, iż często stoiska indywidualne są jednorazowe i mało które ich elementy da się wykorzystać ponownie. Rynek sam weryfikuje ofertę poszczególnych firm i Klientów. Jeżeli bierzemy udział w kilku imprezach w ciągu roku na różnej wielkości powierzchni, warto przemyśleć opcję wynajmu stoiska gdyż wtedy będzie można zaoszczędzić sporą kwotę w porównaniu do tego, gdybyśmy na każde targi budowali indywidualne stoisko.